NYHETER

Background image
NYHETER

Mon, 04/17/2017 - 18:02 - Event

Snart öppnar vi dörrarna och klipper bandet för vår nya filial i Stockholm på Betongvägen 4b.

Sun, 10/16/2016 - 12:37 - Event

Saint-Gobain Building Glass Europe har gett ut 18 verifierade miljövarudeklarationer (EPD) som täcker hela produktsortimentet och mer än 165 olika

Tue, 08/09/2016 - 14:23 - Event

Saint-Gobain som Emmaboda Glas tillhör är en världsledande aktör inom samhällsbyggnad, som utvecklar, tillverkar och marknadsför byggmaterial med h

Tue, 07/05/2016 - 12:46 - Event

Läs vårt nyhetsbrev för juni 2016. Teamat för detta nummer är solskyddsglas. Dels traditionella solskyddsglas men även nya solskyddsglas som går att reglera. 

Mon, 06/13/2016 - 15:02 - Event

Saint-Gobain har just lanserat en ny varumärkesidentitet och en ny logotyp.

Wed, 06/01/2016 - 12:56 - Product

Vi på Emmaboda Glas gillar kvalitet som gör livet lite skönare att leva.

Tue, 05/17/2016 - 15:12 - Event

Efter en intensiv och givande vår är sommaren här.

Tue, 05/10/2016 - 08:26 - Product

Nu lanserar vi vårt nya solskyddsglas, COOL-LITE XTREME 70/33.

Thu, 04/28/2016 - 14:24 - People

I en trea i det högsta huset, modernt 1977, har en 14-åring precis satt sig vid sitt skrivbord för att koncentrera sig på att plugga inför kommande

Wed, 04/27/2016 - 11:41 - Event

I Glasriket Magasin 2016 kan du läsa om Emmaboda Glas under rubriken "Glaset ingen ser".